Zacznijmy od historii. Początki automatyki budynkowej w Polsce wywodzą się z instalacji HVAC. Jest to nic innego jak ogrzewanie (Heating), wentylacja (Ventilation), chłodzenie i nawilżanie (Air Conditioning). Każda centrala wentylacyjna posiadała swój własny regulator, który nią sterował. Z biegiem czasu, omawiane urządzenie wyposażano w swój port do komunikacji, dzięki któremu mogło się łączyć z innym sterownikiem lub modułami rozszerzeń. Po takiej operacji możliwa była wymiana danych pomiędzy nimi. Z czasem do takiej sieci podłączano komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Przy jego pomocy tworzono grafiki wizualizujące pracę poszczególnych central, czy okna z odczytami wartości temperatur. W ten sposób powstawała baza danych, do której płynęły informacje z danego obiektu.

Automatyka ciągle się rozwija, a jej ekspansja wydaje się nie mieć końca, nie ma dziś instalacji bez sterownika czy systemu zarządzania. Te wszechobecne urządzenia zbierają dane z czujników i przetworników, w odpowiedni sposób je interpretując, aby w finale sterować siłownikami zaworów czy silnikami wentylatorów.

Obecnie realizacja systemów BMS automatyki budynkowej jest w gruncie rzeczy podobna. Jednak same sterowniki w miarę ewolucji zyskały więcej mocy obliczeniowej, pozwalającej im działać szybciej, sprawniej i niezawodnie. Ustrukturyzowała się warstwa sieci komunikacyjnej – dziś to już Ethernet. W konsekwencji protokoły komunikacyjne również opierają się na IP i przechodzą odpowiednie standaryzacje. Komputery/serwery, na których uruchamiane jest oprogramowanie do wizualizacji i zarządzania, wdrażane jest stacjonarnie na obiekcie lub korzystamy z instancji chmurowych. W efekcie tych zmian integruje się ze sobą więcej systemów. To powoduje, że powstająca w ten sposób mnogość danych zaczyna płynąć pomiędzy nimi.

Wdrożenie systemu automatyki, połączenie systemów różnych instalacji i poprawne uruchomienie są kluczem do sukcesu efektywnie energetycznego budynku. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 60% kosztów życia całego budynku, stanowią koszty jego eksploatacji, rozsądny inwestor na pewno rozważy wdrożenie takiego systemu w swojej inwestycji.
Instalacja automatyki jest kluczowym mechanizmem z punktu poprawnego działania i funkcjonowania całego budynku. Tworzy swego rodzaju komunikację pomiędzy budynkiem, a człowiekiem. Jeśli zostanie dobrze zaplanowana i poprawnie uruchomiona, to korzyści związane z jej wdrożeniem staną się zyskiem z dobrze prosperującego biznesu, jaki codziennie dają nieruchomości.